Dráhový cyklista Jiří Janošek a jeho bilance roku 2020

 

Rok 2020 byl pro všechny rokem velmi nestandardním. Celosvětová pandemie nemoci covid-19 se dotkla téměř každého apektu našich životů, včetně naší práce. Některá povolání se přizpůsobila pouze nařízenými home officey, u některých něco takového ale není možné – jako třeba u profesionálních sportovců. Jiří Janošek, dráhový cyklista, kterého PVZP dlouhodobě podporuje, nám poskytl svoje ohlédnutí za rokem 2020.

Covid-19 a profesionální sport

Jiří se ještě v předchozím svědectví, která pro nás píše, zmiňoval, jak by se chtěl kvalifikovat na říjnové mistrovství Evropy v dráhové cyklistice. Kvalifikační kvóty sice splnil, dokonce měl i koupenou letenku, ale pouhé dva týdny před odletem byl pozitivně testován na covid-19. Jiří měl naštěstí jen lehký průběh nemoci a stačilo zůstat deset dní v izolaci. Bohužel jsme se společně s týmem lékařům po důkladném zvážení rozhodli, že bude nejlepší se závodu nezúčastnit. Nemoc znamenala zároveň výrazný výpadek z tréninkového rytmu.

Po rekonvalescenci a dalších zdravotních testech se ukázalo, že už je Jiří úplně v pořádku a mohl se vrátit do tréninku. Jenže nebylo proč, žádné závody už se v roce 2020 v listopadu a prosinci nejely. Nastal tedy čas odpočinku, který trval přes jeden měsíc.

Až kolem Vánoce jsem začal trénovat individuálně, abych si na lehkou intenzitu zvyknul a mohl opět trénovat naplno bez omezení. Minulý týden jsme měli společný tréninkový kemp v Harrachově. Do Harrachova jezdím už dlouho a nikdy jsem nezažil, že by tam bylo takové prázdno jako teď. Krkonoše jsou nádherné, na túrách jsme nikoho nepotkali a mohli jsme si tak vychutnat krásu hor. Nejvíce se mi líbila Jizerka, která letos nebyla pokryta sněhem. Další dny zatížení byla posilovna a výběhy schodů na skokanské můstky,” komentuje zimní přípravu Jiří.

Co dál v roce 2021?

Jiří se ze začátku roku se bude připravovat v Brně a v únoru na sportovním kempu v Plovdivu, další měsíc na Mallorce. První závody budou v dubnu, ale doposud není jasné, kdo na ně pojede. Dráhové cyklista čeká v roce 2021 3x světový pohár (Velká Británie, Hongkong, Columbie), mistrovství Evropy a mistrovství světa (Turkmenistán).

“Vůbec nevím, jak letošní sezónu zhodnotit. Skoro jsme nezávodili. Připravoval jsem se na mistrovství Evropy, kam jsem nakonec kvůli covidu neodcestoval. Je to škoda, protože má forma byla výborná. Říkám si, že všechno zlé je k něčemu dobré. Doufám, že příští rok bude lepší. Tímto bych vám, Pojišťovně VZP, a. s., moc chtěl poděkovat za naší společnou spolupráci v tomto roce a budu se s vámi těšit na příští rok. Moc vám děkuji za podporu a přeji šťastné a veselé Vánoce a nový rok 2021.”

 My přejeme Jiřímu Janoškovi pevné zdraví a mnoho závodění na dráze.

Jiřího sledujte také zde