Zelená karta

 

Jak jste již možná stihli zaznamenat v médiích, připravuje se celoevropská změna vzhledu zelených karet.

Do této chvíle dostávali klienti zelenou kartu do schránky a nutnou podmínkou byla zelená barva.
Od 1.7.2020 může být i v černobílé variantě. Hlavním smyslem úpravy je to, že ji pojišťovna nově může poslat e-mailem a klienti si ji mohou sami vytisknout v pohodlí domova i na běžné černobílé tiskárně.

 

Novinky pro klienty PVZP

  • PVZP začne už od prvního možného dne – 1.7.2020 vydávat zelené karty jen v černobílé verzi.
  • Tato novinka též umožňuje zasílat zelenou kartu e-mailem všem klientům, kteří s námi chtějí komunikovat elektronicky. Nejprve ji budeme tímto způsobem zasílat ad hoc na vyžádání, např. při ztrátě. Ve větším měřítku se tento způsob začne využívat během podzimu.
  • Nově neposkytujeme krytí u států tzv. dobrovolné územní platnosti – zpravidla jsou to země, kam se běžný český motorista svým autem za celý život nepodívá např. Írán, Ázerbajdždán, Tunisko atp.…Kolonky těchto států jsou nyní přeškrtnuté. Vzor viz. příloha

 

Ostatní pravidla se nemění:

Všechny dříve vydané zelené karty zůstávají platné i po datu 1.7.2020 až do konce platnosti uvedené na zelené kartě.

Ze zákona stále platí, že motorista musí mít papírovou zelenou kartu za jízdy u sebe (nelze se prokazovat PDF v telefonu).

Zelená karta se zatím stále jmenuje „zelená“ – tak je totiž uvedena ve všech zákonech.

V ostatních zemích zelenokaretního systému platí povinné ručení stejně jako v tuzemsku. V případě škody v zahraničí se zahraniční poškozený obrací na našeho zástupce v dané zemi, tedy může si škodu vyřešit ve svém bydlišti a ve svém jazyce.