Úvod Aktuality Dráhový cyklista Jiří Janošek o návratu do závodní atmosféry

Dráhový cyklista Jiří Janošek o návratu do závodní atmosféry

Dráhový cyklista Jiří Janošek o návratu do závodní atmosféry

Zrušení Mistrovství Evropy z politických důvodů

Od minulého článku uběhlo něco přes měsíc a já Vám přináším informace, co nového se stalo. Naposledy jsem psal, že 23. 6. bude mistrovství Evropy a mě čeká nominace. Jenže mistrovství Evropy se mělo konat v Bělorusku, ale kvůli tamním politickým problémům, které nedávno proběhly, byl závod zrušen a odložen na říjen, zatím bez konkrétního data. Bylo to těžké, zrušení třetího závodu v řadě, ovšem tentokrát nebyl důvodem covid, ale politika. Abych byl upřímný, závodní atmosféra je něco, co mě motivuje a dovoluje mi podávat výkony za hranicí svých možností. Poslední měsíc jsme už jen ladili formu a trénink směřoval od závodu k závodu, ale když nám všechny důležité závody odpadly a my se udržovali v ladící fázi, tak výkonnostní křivka už šla pomalu dolů.

Po všech zrušených závodech konečně závod v Německu

Po takové velké šňůře rušení závodů nás potěšilo, že si konečně můžeme zazávodit v Německu na mezinárodních závodech první kategorie. Opravdu, po deseti měsících tréninku jsme se celý tým vydali na první závody v tomto roce. V Německu se sešla velká konkurence, mistři Evropy a závodníci bodující pravidelně na světových pohárech. Bylo to pro mě opravdu zvláštní, stát po tak dlouhé době na startu, ale jakmile jsem pocítil závodní atmosféru, tak jsem si hned vzpomněl, jaké to je startovat a závodit. Byly to mé první závody po dlouhé době a bohužel, ne úplně vydařené. Čekal jsem lepší umístění, avšak nějaký výsledek se mi podařilo zajet, celkové 5. místo, a to v disciplíně 1 km s pevným startem.

Po závodech v Německu jsme s trenérem rozebrali závody ohledně mého výkonu, protože jsem sám se sebou nebyl spokojen. Celkové 5. místo nestačilo k nominaci na velké závody. Jako náhradu zrušených tří světových pohárů uspořádala Ruská federace světový pohár v Petrohradu, kam se dokázal kvalifikovat týmový kolega. Myslím si, že příčina mého neúspěchu byla v tom, že jsme se soustředili na závody, a tím pádem jsme ubrali tréninku. Následně nám všechny závody po sobě jdoucí zrušili, takže jsem za měsíc nic nenatrénoval a spíše udržoval formu, ale to už na závody v Německu nestačilo. Chyběla mi síla, na které teď momentálně pracuji. Navíc závodní a tréninková intenzita je opravdu něco odlišného. Měl jsem problém se dostat závodního tempa.

Příprava na další závody

Teď ještě budu zhruba tři týdny intenzivně trénovat – podle vlastního tréninkového plánu, který jsem si vytvořil tak, jak mi to nejvíce vyhovuje. Odezvu na tento trénink se dozvím 24. 7., kdy budu opět závodit v Německu, ale na závodech druhé kategorie (menší konkurence). Doufám, že si zlepším výkony z předešlého měsíce. Dalším bodem mého závodního programu jsou domácí závody v Prostějově 24. 8. – 28. 8. Dále 9. 9. by se měl uskutečnit světový pohár v Columbii. Opět není jisté, zda závody budou, protože počty nakažených covidem rostou. Mistrovství ČR bude 18. 9. V kalendáři závodů samozřejmě nechybí ani MS a ME, ale momentálně se ještě neví, kde a kdy se uskuteční. Můj cíl a motivace pro závody je Mistrovství Evropy a já doufám, že brzy bude vypsán termín. 

Pak Vás budu zase informovat…

PS: Situace v České republice nedovoluje české reprezentaci vycestovat do Ruska, takže jsou závody opět pasé. Mě osobně se to netýkalo, ale opět se musí vše přeorganizovat. Cílem celého týmu je teď dělat sparingpartnera Tomáši Bábkovi, který bude 4. 8 2021 startovat na olympiádě v dráhové cyklistice.

Děkuji za přízeň

Jiří Janošek

Za PVZP držíme palce, aby se mohly všechny naplánované závody uskutečnit a Jiřího závodní atmosféra mohla motivovat k podávání těch nějlepších sportovních výkonů!