Úvod Aktuality Příprava na sezónu dráhového cyklisty Jiřího Janoška

Příprava na sezónu dráhového cyklisty Jiřího Janoška

Příprava na sezónu dráhového cyklisty Jiřího Janoška

Cyklista Jiří Janošek, kterého PVZP dlouhodobě podporuje pod značkou Křídla úspěchu svými slovy popisuje přípravu na sezónu.

Začátek letošního roku proběhl dle očekávání, jako každý rok. Díky chladnému počasí jsem upřednostnil posilovnu, tělocvičnu a případně hokejový stadion. V lednu pro mě začala tradičně zimní příprava. V týdnu mě čekala tělocvična, kde jsem se zaměřil na stabilizační a mobilizační cvičení těla, které je nedílnou součástí přípravy. Správné zapojení svalů vede k větší efektivitě. Dále každé úterý a čtvrtek jsem absolvoval rychlejší, zároveň vytrvalostní trénink na hokeji, který zpětně hodnotím velice kladně. Další složkou zimní přípravy bylo posilování, jehož cílem bylo zvýšení síly v posilovně nebo udržování svalových vláken. Pochopitelně nechybělo kolo, ale to většinou v podobě domácího trenažéru. Všechna tato příprava probíhala od ledna do konce března.

V období 12.2.-19.2.2023 jsem si odskočil na zimní soustředění na běžky. Místo klasického soustředění v Harrachově jsem zvolil lokalitu Boží Dar v Krušných horách, což mi umožnilo velký výběr upravených běžkařských tras v nenáročném výškovém prostředí. Navíc spousta dalších upravených tras byla hned za hranicemi v Německu. V době soustředění vyšlo počasí suprově, sníh vydržel až do posledního dne. Za celých 6 tréninkových dnů jsem najel na běžkách 250 km, které řadím do základní vytrvalosti. Nechyběla ani delší túra. Soustředění považuji tedy za úspěšné.

Po zimním soustředění mě čekalo letní, kde bylo mým cílem najíždění kilometrů v teplejším počasí. Konečně jsem si pořídil za Vaší podpory silniční kolo! Nějakou dobu trvalo, než došly díly z Německa, jež jsem poté mohl předat mechanikovi, který celé kolo složil. Převzal jsem jej 4 dny před odjezdem na soustředění, takže jsem ho vyzkoušel jen krátce a hned jsem odjel na soustředění do Chorvatska. Letos již 8.3.-18.3.2023. Bydleli jsme v hotelu, takže jsme se nemuseli starat o snídaně ani o večeře, jen jsme si občas uvařili něco k obědu po dlouhém silničním tréninku. Za 10 dní jsem najel na kole téměř 950 km v příjemných průměrných 16°C. Můj nejdelší trénink v Chorvatsku byl 171 km za rovných 6 hodin s celkovými nastoupanými 2200 výškovými metry. Každý slunečný den jsem svou přípravu doplnil strečinkem nebo lehkou posilovnou na vršek. Soustředění vyšlo dle očekávání. Ještě větší radost jsem měl z nového kola, které jsem vyzkoušel, a byl jsem spokojen.

V následujícím tréninkovém období mě čekají intenzity, síla, vytrvalost, nebo úseky dle wattu. Sezóna se pomaličku rozjela, ale zatím stále vládne studené počasí. Ještě si prohlížím kalendář, kterého závodu se zúčastním. Určité to bude jako každý rok MČR na dráze.

S pozdravem Jiří Janošek