Úvod Aktuality Prohlášení Pojišťovny VZP, a.s. v souvislosti s požáry v Řecku

Prohlášení Pojišťovny VZP, a.s. v souvislosti s požáry v Řecku

Prohlášení Pojišťovny VZP, a.s. v souvislosti s požáry v Řecku

V Praze 25.7.2023

Z důvodu rozsáhlých požárů v Řecku a souvisejících evakuací vydává Pojišťovna VZP, a.s., následující prohlášení.

 1. Aktuální situaci doporučujeme konzultovat se svojí cestovní kanceláří. CK obvykle nabízí odklad cesty nebo zájezd do alternativní destinace.
 2. Aktuální situaci také doporučujeme sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
  https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/recko_mzv_cr_nedoporucuje_cestovat_do_1.html
 3. V případě předčasného návratu můžete uplatnit nároky z Pojištění cestovních plánů s odškodněním až 1 500 Kč/osoba/den (podle sjednaného limitu). Pojištění je automaticky součástí balíčku Nadstandard. V případě balíčku Standard může být sjednáno jako připojištění. Dokládá se dokumenty o původně plánovaném návratu a skutečném návratu.
 4. V případě sjednání připojištění Bezpečnostních rizik můžete uplatnit škodu vzniklou v souvislosti s náklady vynaloženými na cestu do bezpečného místa, včetně nákladů na ubytování nebo v souvislosti s náklady vynaloženými na cestu do České republiky až do výše 30 000 Kč (podle sjednaného limitu). Dokládá se dokumenty o místu pobytu a jízdními doklady/účty za ubytování.
 5. V případě ztráty cestovních dokladů můžete uplatnit škodu vzniklou v souvislosti s náklady vynaloženými na vystavení nových či provizorních dokladů v místě události až do výše 15 000 Kč (podle sjednaného limitu). Pojištění cestovních dokladů je automaticky sjednáno v rámci balíčku Standard a Nadstandard. V balíčku Mini je toto pojištění sjednáno u smluv sjednaných 24.5.2023 a později. Mimořádně bude Pojišťovna VZP, a.s. uznávat tyto škody i u balíčku Mini sjednaných před 24.5.2023. Dokládá se účty za vystavení nových dokladů a případně jízdními doklady vystavenými v souvislosti s cestou pro tyto doklady.
 6. V případě pojištění stornovacích poplatků můžete uplatnit nárok v případě, že cestujete do oblasti, kam není doporučeno oficiálními úřady cestovat z důvodu požárů. V tomto případě je třeba nejprve využít nabízených alternativ cestovní kanceláří (např. voucher). Varování oficiálními úřady musí platit v době plánovaného odjezdu.
 7. V případě pojištění osobních věcí (automaticky součástí balíčku Standard a Nadstandard), kdy došlo ke ztrátě zavazadel z důvodu urychlené evakuace osob, můžete uplatnit nárok až do výše 40 000 Kč/osoba (podle sjednaného limitu). Dokládá se potvrzením z hotelu nebo od CK o urychlené evakuaci osob a nemožnosti vzít si zavazadla s sebou.
 8. V případě předčasného návratu nebo zrušení cesty a neuplatnění škody z cestovního pojištění vrátíme pojištěnému poměrnou či plnou částku uhrazeného pojistného.
 9. V případě nemožnosti vrátit se, se Vaše cestovní pojištění automaticky ZDARMA prodlužuje o nezbytně dlouhou dobu, tedy do doby nejbližšího možného návratu.