Úvod Aktuality Projekt PVZP Pošlete vzkaz příběhem má prvního oceněného.

Projekt PVZP Pošlete vzkaz příběhem má prvního oceněného.

Projekt PVZP Pošlete vzkaz příběhem má prvního oceněného.

Krásný příběh s poselstvím pro mladou generaci sepsal vášnivý turista Jiří Mlejnský, klient Domova seniorů v Sedlčanech. Přestože již nemůže turistiku pěstovat, vzpomínky zůstávají a stačilo je jen „hodit“ na papír. Tak vznikl příběh „Duch Posázaví s hroznovým cukrem v kapse“. Jiří Mlejnský tak pro Domov Sedlčany získal šek v hodnotě 30 000 korun, ke kterému mu pogratuloval i host slavnostního dopoledne, zpěvák Jiří Korn, starosta města Sedlčany Ing. Miroslav Hölzer či spisovatelka Jaroslava Pechová.

Ředitelka domova Jaroslava Kocíková měla z výhry v soutěži Pošlete vzkaz příběhem radost: „Domov vedu jedenáct let a zažili jsme tu hodně náročných situací, například v covidové době, ale také spoustu hezkých chvil. A tato patří k těm hezkým. Do projektu PVZP jsme poslali tři příběhy a vzkaz pana Mlejnského vyhrál. Sama jsem byla překvapená. Je vidět, že naši klienti mají mladé generaci co předat. Ten vzkaz je jasný: Zahoďte mobily a užívejte si života.“

Ke spokojeným klientům patří také Jiří Mlejnský, nesmělý a velice skromný pán, nesl svoji výhru hrdě. „Moje výhra poslouží všem. Do domova jsme díky soutěži mohli nakoupit 3 vozíky, 4 chodítka a 1 televizor. Já sám na televizi nekoukám, radši si čtu. Mám také hodně vzpomínek, vždyť během třinácti let jsem ušel 20 000 kilometrů. Vedl jsem si deník, kde jsem k turistickému razítku vždy přidal pár poznámek o pochodu. Tak dokud mi hlava slouží, sepsal jsem jeden příběh ze Šumavy a on vyhrál,“ usmíval se Jiří Mlejnský.

Zpěvák Jiří Korn je činorodý člověk a každá aktivita je mu blízká. „Příběh pana Mlejnského jsem četl. Rád cestoval, spal pod širákem, to jsou nádherné zážitky, na které člověk rád vzpomíná. Také jsem chodil do turistického kroužku a moc mě to bavilo. Hlavně když jsme lovili bobříky odvahy a další, to byly nervy. Pan Mlejnský dostal výhru za článek s příběhem, já muzikálovou Thálii za Bídníky a za celoživotní přínos. Ceny vždycky potěší,“ usmíval se Jiří Korn a po čtyřech písničkách se věnoval autogramiádě .Soutěž „Pošlete vzkaz s příběhem“ byla koncipována jako společensky odpovědná aktivita Pojišťovny VZP, a.s. která měla aktivizovat seniory k tomu, aby sepsali příběh s poselstvím další generaci. Pět nejlepších příběhů bylo oceněno výhrou v hodnotě 30 000 Kč. V další fázi projektu příběhy ilustrovaly děti a výsledkem je publikace Pošlete vzkaz příběhem. Došlo k propojení generace – senioři poslali dál svá životní moudra – mladí je přečetli, zpracovali a poučili se z nich.

Za projektem „Pošlete vzkaz s příběhem“ stojí Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP, a.s. „Od momentu, kdy jsem vstoupila do Domova Sedlčany, jsem byla překvapená příjemným prostředím. Je tu všude cítit energie a optimizmus paní ředitelky. Klienti jsou tady šťastní a já jsem pracovníkům za to vděčná. Nic lepšího nás nemůže potkat, než když se o nás ve stáří někdo s láskou postará. Výherce pana Mlejnka jsme se ptali, co by chtěl zakoupit pro svůj domov. Přál si chodítka, televizi a vozíky. Viděl, že je to potřeba,“ uvedla Halina Trsková a připomněla, že i produkt Fénix Pojišťovny VZP a.s. myslí na nemocné a seniory. „Je to pojištění závažných úrazů a nemocí. Každá nemoc vám přinese finanční náklady a tady pojistnou částku můžete použít na léčbu, na rekonvalescenci, na další ekonomickou činnost rodiny nebo si jí nechat právě na stáří. Mohou se vám otevřít dveře pro kvalitnější léčbu, rehabilitaci, lázně. Doufám, že se náš Fénix rozletí mezi co nejvíc lidí. Každý by měl pamatovat, že může onemocnět, nebude moci chodit do práce či bude starý.“

Cílem projektu a soutěže pro seniory Pošlete vzkaz příběhem bylo přiblížit životní moudrost seniorů mladším generacím, a to zejména dětem. Senioři psali příběhy, které v druhé části projektu děti kreativně zpracovaly. Ve třetí fázi vznikla z příběhu seniorů a prací dětí kniha, kde se opět obě generace setkali.

Více o Pošlete vzkaz příběhem zde