Úvod Aktuality PVZP pokračuje v podpoře mezigeneračního dialogu projektem pro děti

PVZP pokračuje v podpoře mezigeneračního dialogu projektem pro děti

PVZP pokračuje v podpoře mezigeneračního dialogu projektem pro děti

Praha 1. 4. 2022 – Pojišťovna VZP, a. s., (PVZP) navazuje na úspěšný projekt pro seniory další sérií aktivit, které vedou ke smysluplné mezigenerační výměně informací. V první fázi bylo cílem sesbírat příběhy seniorů – nyní je v rámci soutěže Inspirujte se příběhem na dětech, aby tyto příběhy kreativně ztvárnily. Mohou využít jak výtvarné, tak audiovizuální formy umění.

Pod taktovkou PVZP vznikl projekt a soutěž pro seniory Pošlete vzkaz příběhem, který probíhal v období února a března 2022 a pro velký zájem pokračuje také v měsíci dubnu. Gros projektu je získat od seniorů jejich moudrost a životní zkušenosti, navíc odvyprávěné jejich vlastními slovy. 

Příběhy seniorů ve druhé fázi ztvární děti. Mohou se zapojit jakékoliv instituce, které mají co do činění s dětmi – školky, školy, Klokánky, zájmové kroužky nebo třeba nemocniční oddělení. Děti si vyberou jeden nebo více příběhů seniorů a libovolným způsobem je ztvární. Mohou kreslit, malovat, lepit, stříhat, ale i natáčet zvuk nebo natočit video. V případě, že by děti žádný ze zveřejněných příběhů nezaujal, mohou vyzpovídat jakéhokoliv seniora, jeho příběh sepsat a následně ztvárnit. Pět prací bude odměněno výhrou dle vlastního výběru v hodnotě 10 000 Kč.

Ve třetí fázi se oba projekty, Pošlete vzkaz příběhem a Inspirujte se příběhem, spojí v jednu publikaci, v níž právě kreativní zpracování dětí doprovodí příběhy seniorů. Všechny zúčastněné – jak seniorské, tak „dětské“ – instituce dostanou výslednou knihu zdarma na památku, zveřejněny ovšem budou jen vybrané příběhy a jejich kreativní zpracování. 

„Děti očima seniorů nahlédnou třeba až do 40. let minulého století. Přečtou si, jaké bylo vyrůstat za války, jak je důležitá svoboda nebo jak je důležité umět dávat i přijímat – například ve stáří pomoc od druhých. Věříme, že mladší generace díky příběhům lépe pochopí minulost, jak individuální, tak kolektivní, jelikož se všechny příběhy seniorů odehrávají na pozadí historických událostí jako světové války, okupace nebo sametové revoluce,“ komentuje projekt jeho autorka Ing. Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva PVZP. 

Senioři mohou posílat své příběhy až do 30. 4. 2022. Děti budou přihlašovat své soutěžní práce až do 31. 5. 2022. 

PVZP se dlouhodobě věnuje sociálně odpovědným aktivitám, při nichž výrazně akcentuje právě péči o seniory, prevenci vážných onemocnění a zdravý a plnohodnotný životní styl. Pořádá koncerty a akce pro seniory zdarma. Pod hlavičkou PVZP FénixRun rovněž organizuje charitativní běhy pro celou rodinu. Dobročinné aktivity PVZP od roku 2021 zastřešuje Nadační fond Ze srdce PVZP. 

Důležité odkazy