Úvod Aktuality PVZP s novým českým filmem Tancuj Matyldo otevírá téma Alzheimerovy choroby

PVZP s novým českým filmem Tancuj Matyldo otevírá téma Alzheimerovy choroby

PVZP s novým českým filmem Tancuj Matyldo otevírá téma Alzheimerovy choroby

PVZP v rámci svých společensky odpovědných aktivit podporuje projekty, které se obecně věnují zlepšování života v Česku. Tyto projekty akcentují rozvoj kultury, podnikání; sport a zdravý životní styl, nebo se snaží otevírat společensky citlivá témata. Nový český film Tancuj Matyldo jedno z těchto citlivých témat zobrazuje na filmovém plátně – vykresluje těžké období smíření se s diagnózou závažného onemocnění a jeho vliv jak na samotného pacienta, tak na jeho blízké.

Spojení PVZP a filmu Tancuj Matyldo

Šíření povědomí a informací o prevenci závažných onemocnění se PVZP věnuje dlouhodobě. Na základě rozhovorů s lékaři i pacienty vznikl edukační portál Poznej nepřítele, přičemž oním “nepřítelem” jsou právě vážné nemoci. Lze zde načerpat informace o tom, jak nemoci rozpoznat a jak jim co nejlépe předcházet. Jedním z těchto závažných onemocnění, kterému se Poznej nepřítele věnuje, je právě i Alzheimerova choroba. Vypořádání se s právě s touto diagnózou je ústředním motivem filmu Tancuj Matyldo.

 

O filmu Tancuj Matyldo

Film Tancuj Matyldo vznikl na základě scénáře inspirovaného skutečnou události v rodině scénáristky Nataši Slavíkové a režiséra Petra Slavíka. V hlavních rolích se představí Regina Rázlová a Karel Roden. Film je o vztahu bývalé barové zpěvačky, bohémské Matyldy, u níž propuká Alzheimerova choroba, s jejím synem, citově uzavřeným exekutorem. Příběh poukazuje na to, že nemoc nemusí být jen komplikací, ale naopak i příležitostí vydat se na cestu emocionálního a vztahového uzdravení v okruhu rodiny a blízkých. Tvůrci chtějí zároveň připomenout, že s rozšiřováním nemocí typu Alzheimerova choroba v současné společnosti přibývá i těch, kterých se toto téma týká a chtějí o něm veřejně mluvit.
Otevřená celospolečenská diskuze o závažných onemocněních a boření tabu, která se jich týkají, je i jedním z dlouhodobých cílů PVZP. Ve spolupráci s tvůrci filmu proto dojde i k vytvoření série edukativních videí s Terezou Kostkovou na téma Alzheimerovi demence.
Slavnostní premiéra filmu i za účasti představitelů PVZP je plánovaná na konec listopadu 2023.

Pojištění pro případ závažných onemocnění Fénix

Pojištění jako takové samozřejmě vzniku závažného onemocnění nezabrání, PVZP jej ale vnímá jako součást prevence ve smyslu prevence finančního diskomfortu v období nemoci nebo léčby. Pojištění Fénix v případě vážné nemoci poskytne pojištěnému finanční kompenzaci až ve výši 2,5 milionu korun, kterou může použít na cokoliv – léčbu nad rámec zdravotního pojištění, rehabilitace, ale i na splátku hypotéky, nájem nebo nákup potravin. Alzheimerovu chorobu si lze v rámci pojištění pro případ vážných onemocnění Fénix připojistit.