Co dělat, když se v zahraničí stanete účastníkem dopravní nehody?

Nikdo to neplánuje. Sedíte v autě, těšíte se na dovolenou, projíždíte vinice nebo horské zatáčky a najednou rána, stres, neznámá pravidla, cizí jazyk a nejasný postup. Co teď?
V zahraničí se mohou autonehody řešit jinak než ČR. I díky správnému pojištění můžete minimalizovat stres i finanční zátěž.
Když se stane nehoda
Všichni známe základ: zastavit, rozsvítit výstražná světla, vytáhnout trojúhelník, obléct reflexní vestu. Ta by měla být dostupná přímo v kabině. V kufru je vám k ničemu.
Volat policii – nebo ne?
V některých státech je přivolání policie nutností i při drobném ťuknutí, jinde se vyžaduje jen při zranění nebo větší škodě. Například v Chorvatsku musíte volat policii vždy a získat formulář s názvem „potvrda“. Musí být rovněž zaznamenány podrobnosti o zúčastněných řidičích a případných svědcích.
V Polsku by měl řidič zavolat policii a počkat na její příjezd. Pokud jsou lidé zraněni, musí zavolat sanitku nebo lékaře. Podle polského práva je přestupkem, když řidič neposkytne obětem nehody první pomoc a z místa nehody ujede. Tresty jsou trest odnětí svobody v rozmezí 3 měsíců až 3 let a pokuta ve výši 1 milionu PLN.
V Itálii je povinnost hlásit policii nehodu, při které došlo ke ztrátě života nebo vážnému zranění.
Naopak v Rakousku se policie volá v případě zranění nebo pokud jedna zúčastněná osoba nemá u sebe doklady totožnosti. Pokud jde pouze o škody na majetku, doporučuje se vyplnit evropský protokol o nehodě a nechat jej podepsat všemi dotčenými stranami.
Před cestou na dovolenou, zejména pokud pojedete autem, je dobré seznámit se s pravidly, která v zemích, kterými projíždíte, platí.
Tísňová linka 112
Díky té se dovoláte pomoci záchranářů ve všech členských státech EU. Je dostupná jak z pevných linek, tak z mobilních telefonů a umožňuje určení polohy volajícího.
Linku 112 můžete využít, i když nehovoříte česky, díky operátorům, kteří hovoří různými jazyky. Můžete volat z jakéhokoliv telefonu, i když nemáte kredit nebo SIM kartu nebo je v daném místě omezený signál.
Euroformulář zachrání situaci
I když se vám nechce nic vyplňovat, Evropský záznam o dopravní nehodě je zlatý standard. Stačí ho mít ve voze (ideálně ve dvou jazycích), popsat průběh a podepsat oběma stranami.
Doporučujeme vyplnit i poznámky, ideálně vlastními slovy. A připojte hodně fotek – SPZ, pozice aut, škody, místo nehody.
Kdy volat pojišťovnu?
Ihned. Pokud máte k našemu cestovní pojištění i balíček Bezstarostná jízda, máte k dispozici
- komplexní asistenční služby 24/7 pro vozidlo na území Evropybez nutnosti přemýšlení nad omezenými asistenčními službami vlastního povinného ručení či jiného pojištění,
- v případě poruchy automobilu zdarma dopravu posádky i vozusamotného zpět domů,
- náhradní ubytování
Je to služba, která se opravdu hodí – hlavně když vám selže auto v zemi, kde nevíte ani „dobrý den“. A v rámci našeho cestovního pojištění máte i pojištění odpovědnosti
Až příště pojedete autem do ciziny, určitě se vyplatí nechat si auto prohlédnout v autorizovaném servisu a důkladně si pobyt v cizině naplánovat. A kromě mapy, powerbanky a dobré nálady si také přibalte jistotu – cestovní pojištění od PVZP. Protože nikdo si nechce pokazit dovolenou papírováním.