Z deníku dráhového cyklisty: Jiří Janošek trénuje i v mrazech

 

Dráhový cyklista, kterého Pojišťovna VZP, a. s., dlouhodobě podporuje nezahálí ani v zimních měsících. Byť by v mrazech za standardních podmínek preferoval trénink uvnitř, v současné době se snaží trávit maximum přípravy na čerstvém vzduchu.
Jiří trénuje venku, co to jde, ale s týmem mají podmínku, že jakmile teplota klesne pod mínus pět stupňů pod nulou, trénují uvnitř. “Je to hodně o zvyku, dýchat studený vzduch venku je nepříjemné. Takové menší otužování v zimě,” komentuje sport v extrémních podmínkách Jiří.

Lednová příprava na Mallorce

Na konci ledna se Jiří společně s Tomášem Bábkem vypravil kvůli vlídnějšímu počasí bez týmu Dukly Brno trénovat na Malorku. “Tomáš pojal pobyt jako přípravu na olympiádu a já jel jako sparing partner,” říká Jiří. Soustředí pro oba sportovce přišlo akorát vhod, protože v té době v České republice hodně mrzlo a trénovat v takových podmínkách je prakticky nemožné.
Na Mallorce si sportovci domluvili trénink na velodromu i v posilovně. Stěžejním náplní soustředění byla vytrvalostní cyklistika. Některé dny bylo až přes dvacet stupňů, a tak se v tréninku výrazně posunuli, neboť je tělo v tomto teplém počasí pustilo bez problémů do vysokého zatížení.

“Za čtrnáct dní jsme i i přes větší proticovidová opatření ve Španělsku dokázali odtrénovat čtyřicet jedna hodin čistého času a najeli na kole necelých osm set km. Odtrénovali jsme si všechno, co bylo v naší další přípravě potřeba.”

Virtuální závody tzv. Six Day

Hned po příletu do Brna se Jiří zúčastnil série virtuálních závodů, tzv. Six Day. Na tyto závody je třeba pozvánka od pořadatelů, závodí se po celém světě, velké sledovanosti se těší třeba v v Německu nebo Anglii, kde je do posledního místa vyprodaná hala.

“Závody spočívaly v tom, že jsem byl doma připojen na chytrém trenažéru a mé šlapání se přenášelo online do aplikace bkool. Tyto závody je možné sledovat v pátek, sobotu i neděli. A totéž se opakuje další víkend. Stačí si pouze vyhledat na Facebooku profil „six day cycling“ a pustit si živé vysílání. Odvysílané série přiložím na konci článku. Bohužel zatím nevím, jak jsem dopadl, protože v tuto chvíli se ještě virtuálně závodí.”

Soustředění s týmem Dukla Brno v Bulharsku

V březnu Jiří absolvuje s týmem společné čtrnáctidenní soustředění v Bulharsku. Cílem jsou zejména tréninky na dřevěném velodromu. Jiřího specializace je i nadále závod na jeden kilometr s pevným startem a třetí pozice v týmovém sprintu.

“Je nás v týmu opravdu hodně a troufám si říci, že toto soustředění může napovědět, jaké bude pohárové složení týmového sprintu. Není to poslední soustředění, další absolvujeme ještě před světovými poháry už v plném složení na závody, které by měly být na konci března. Máme informace, že by světové poháry měly pokračovat dle programu, tedy v průběhu dubna, května a června.”

Odvysílané série Six Day

https://www.facebook.com/watch/?v=1514309398771787
https://www.facebook.com/watch/?v=424110795484316
https://www.facebook.com/watch/?v=262176691944318